Share
Go down
Репутација : 0
View user profile

Crtice tebi

on 29.05.18 20:07
Crtice tebi

Sakriven si mi iza misli.
Da verujem u sebe,rekla bih da je to dobro. Ušuškan u nemom,nenametljivom svetu želja,strpljivo čekaš pravo vreme. Da verujem.
Verovanje bi mi dalo snage da hodam po žici. Ali hodam uz ivicu. I ne verujem.
Varka li si ? Balon naduvan neispunjenim težnjama? Još jedna greška ili obmana? Dve dimenzije a nikada treća? Čovek?
Srećem ljude koji su me povredili.Nekada davno i relativno skoro. Sitne monstume. Nemoj se smejati,nije nelogično. Sitni su jer u bezgraničju vremena njihova slabost da obuzdaju potrebu da povrede postaje besmislena. Monstrumi jer su izabrali da nanesu zlo.
Srećem i ljude koji su ljubazni prema meni. Čak i one koji pamte moju ljubaznost prema njima.
Prve dočekujem ravnodušno. Bez bolnog grča,bez straha. Razumem ih i tu sve staje. Nemam potrebu da opravdam,oprostim,prihvatim.
Ili zlo prepoznaje zlo, pa se skriva. Zlice su ogromne kukavice.Naposletku, sada kad mogu da budem Grdana, sada  je svejedno. Zato im ni pogled ne darujem. Nevaspitano, znam.
Druge gledam podozrivo. Nije da primećuju. Danas se u oči ne gleda. Moje su kao pustinja noću,beskrajno hladne i negostoljubive za strance. I svi su stranci. Ili bar poznanici. Ni korak bliže. Ne dozvoljavam.
Da me pitaš šta mi definiše ove trenutke,verovatno bih ti spomenula grubost i gledanje unapred. Kao da je svaki dodir postao udar a svaka misao pretrčala način na koji merimo vreme. Kako ljudi znaju da će sutra izaći sunce? Kako znaju da će baš tog i tog datuma biti živi i spremni za letovanje? Možda je to vera u sebe. Ili bar fizički pokazatelj vere u sebe. Dokaz za tuđe oči.
Ja,nestvarni moj,živim na pozajmljenom vremenu i guram sebe u planove..pa planove pomeram.I cepam.Cepam,cepam,cepam..stranice i dane.Bar jedno drvo sam ubila. Osećam istinsku krivicu zbog toga,ali znam da neću stati. Ne umem. Da prestanem da ubijam sebe.
Osećam odgovor.Ti jesi varka. Varke beže kao pomahnitale na sam nagoveštaj šestog meseca. Mesec balova svih mojih vampira.Sudare se,zagrle,sjedine svi strahovi od rane zore do početka noći.Ponekad ni noći nisu pošteđene.Sunčani dani postanu lupa pod kojom gledam svoje ožiljke.Istovremeno, zraci tog istog sunca prelaze preko njih a ovi umesto da izblede i stope se sa svojom okolinom, postaju sve izraženiji,življi,stvarniji do mere kad su opet bolne rane. I kako taj bol sa svakom novom godinom uvek iznova i nepogrešivo pronađe svoje odredište unutar moje kože. Tradicionalni bol na početku leta. U mesecu sa najlepšim imenom među svojom braćom.
Lipanj i trešnjar. Lepo smo ga razdelili a da ga nismo podelili. Još nebo i zemlju nismo razdvojili. Još... Lipe na vetru,trešnje na zemlji.
Ne mogu ni da zamislim da ne voliš najmirisnije krošnje Balkana. Krovovi i nošnje. Teško ih stvaramo,prelako odbacujemo.A pokrivaju nas i ukrašavaju i deo su neba. Uzvisuju nas.
Meni najvažnije,deo su vetra. Obožavam vetar.Pogotovo ovaj natopljen mirisom lipa.Toliko ga volim da mi ne dopušta da sa ljutnjom pogledam na ovaj grad tako surov prema meni.Kao da nisam njegova.
,,Nije grad,nego ljudi'',šapuće razum. Nisam znala da postoji razlika.
Vetar bih podelila sa tobom.Kladim se,da je kojim slučajem ljubav podložna magijiskim činima,vetar sa mirisom lipe bio njeno tajno oruđe.Omamljuje,uljuljkuje,u sanjarenje nežno uvodi.Da,ovaj predletnji vetar,još mlak i blag bih sa tobom podelila.
Trešnje uzmi sve. Zemlju ćemo podeliti.Sočan,lepljiv sladak ukus crvenog u okolnom zelenilu.Jeste,nebo je tu i struji vazduh,ali zemlja...napokon topla,beskrajno nežna, puna bezuslovne ljubavi dok musav i bosonog gaziš po njoj.
Sećaš li se? Mora da se sećaš. Ma i da smo dva najrazličitija ljudska bića na svetu,to iskustvo nije moglo da ti promakne.
Misliš li da zemlja plače za našim malim stopalima? Da joj nedostaje milovanje naših, tek bebeću mekoću preraslih tabana? Ja mislim da plače i da je boli.
I da će se jednoga dana, strahovito razgneviti na ljude koji su joj oteli sve i da će njena odmazda biti nemilosrdna. Najviše zbog dece. Jer zemlja rađa i deli svoj porod a ljudi ga grabe i uskraćuju joj ne samo svoju decu,već potomstvo svih živih bića.
Ostaviće nas u pustari.Onoj filmskoj. Dok se ne istrebimo i ne oglođemo u neplodnoj prašini. Ne da više neće biti zemlje za starce, neće je biti. Tačka.
Učini mi nešto pre nego se mesec ispred nas ne dokotrlja do mene, poput točka, rasklimatan i okrnjen od silih udaraca na putu niz oštre,nemilosrdne stene sa jednom te istom porukom:,,Ne valjaš''. Sačekaj me u snu. Tvom snu. U zoru. Kad sam najnespokojnija i sa očima punim straha.
Sačekaj me na plaži. Ili ću ja čekati tebe.Ko  će snovima diktirati vreme? Poneću knjigu. Možeš i ti.Tuđe reči olakšavaju čekanje.Ako moraš ponesi i cigarete.Samo nemoj telefon. Toliko vremena imaš a i nećemo sedeti tu vekovima.Samo nekoliko minuta.
Zbog trika koje telo uvek izvede pred važan susret,videćeš tragove nesanice  i izraženiji ožiljak na usnama ali nećeš pomisliti da sam suštinski ružna. Bar se nadam da nećeš. Samo čupava i zimogrožljiva. No tu je moj jorgan.
Neću govoriti.Tišine treba čuvati.I dopustiti čulima da obnove sećanja na zaboravljeni miris mora.Najvažnije,treba tu slobodu čvrsto zgrabiti. Slobodu od sveta a još više od sebe.Slobodu,u realnosti nezamislivu,da neko poput mene sedne pored nekog poput tebe.
Dozvoli mi samo da jagodicama pređem ispod tvojih očiju,da pod prstima osetim kako je biti zdrav. Pa ustani i idi. Osvoji svet.
Nećeš se sećati onoga što bilo nije.Neću ni ja,nije se u mom snu zbilo.Na plaži neće biti tragova,jer nije peščana,ni siva.Biće ništa.I biće mi dovoljno. A ti, osetiš li nekad da je svega previše,možda ti miris lipa došapne da si vazduh koliko i zemlja i da neke kompromise ne treba činiti ma koliko zavodljivi bili.

Ivančica

Daniel Laan Shipwreck
Izvor: https://fstoppers.com
Админ
View user profilehttp://knjigotres.serbianforum.info

Re: Crtice tebi

on 31.05.18 21:43
Ја мислим да је увелико време да направим посебну секцију која ће се звати "Иванина ризница речи". И заслужена, нема шта.
Читао сам овај текст (случајно) уз неки руски хор и, иако текст има велику тежину, ипак је изазвао мир у мени, а баш сам нешто анксиозан ових дана. Хвала ти на томе.
Иначе, ова реченица "Verovanje bi mi dalo snage da hodam po žici." ме подсетила на цитат и слику коју сам објавио на Књиготресу на фејсу.

"Донекле се бринемо за образовање. Али, без уметности, и без људског морала, човек ће бити нескладна гомила знања, сличан машини, иако никад не може достићи савршенство електронског рачунара, и биће несрећан у суштини, јер човек није и не сме бити машина, и завапиће за својим људским циљем кад-тад." - Меша Селимовић, Круг, стр. 122, БИГЗ, 1983.
Админ

on 31.05.18 21:50
П.С. Покушао сам да ти пошаљем приватну поруку овде на форуму, али изгледа нешто неће. Тражио сам твој мејл да ти пошаљем један текст.

"Донекле се бринемо за образовање. Али, без уметности, и без људског морала, човек ће бити нескладна гомила знања, сличан машини, иако никад не може достићи савршенство електронског рачунара, и биће несрећан у суштини, јер човек није и не сме бити машина, и завапиће за својим људским циљем кад-тад." - Меша Селимовић, Круг, стр. 122, БИГЗ, 1983.
View user profile

on 31.05.18 23:02
Hvala od srca! Žao mi je zbog anksioznosti. Odvratna mučiteljka.
From je rekao čistu istinu. Toliko sam to puta videla na delu: (
Dobila sam poruku i šaljem ti mejl.Malo je reći da sam počastvovana\_(``)_/ Valjda ćeš ga dobiti. Primetila sam da internet od prošlog petka malo ,,divlja",valjda zbog te nove politike privatnosti ali sleći će se bura,kao i uvek,pa ćemo valjda profunkcionisati.Smile
Админ

on 31.05.18 23:22
Да, ваљда ће профункционисати интернет, а и ми са њим. Very Happy
Послао сам ти мејл.

Sponsored content

Back to top