Share
Go down
Репутација : 0
View user profile

Briga jednog razuma

on 18.05.18 18:07
Briga jednog razuma

-  Kako si?
-  Kako sam? Ti to mene pitaš, pribrani moj? Stvarno? Pa eto ...Bili smo na terasi. Prozvali su nas na porodično slikanje, duvao je vetar ali je nebo bilo čisto.Deo nas je kasnio,deo njih je stigao na vreme a većina strepela od kiše. Kiša je pala tek u sumrak. Kad više niko mario nije. Pokazalo se da je to bio idealan dan za streljanje.
-  Da nisi malo dramatična? Mi,vi,oni,prozivka,streljanje?
-  Ko bi na to bolje odgovorio od tebe, predragi moj razume? Mora biti da zato dopuštaš da se sve u meni ledi.
-  Samo te čuvam.
-  Znam: gasiš vatre mog besa. Zapravo pritežeš uzde. Dresirani dresira.
-  Ne umem drugačije. Ne znam. Pokušavam da te odbranim od osećanja krivice, od onog tereta koji umeš da nosiš mesecima, čak godinama kad dopustiš da lava pokulja iz tebe.
-  Znaš li cenu te pribranosti ovaj put, nakog ovoliko pređenog puta? Shvataš li da su zaleđeni plamenovi mačevi bez balčaka? Seku u oba smera.
-  Uvek je tako. Preživećeš. Još si jaka.
-  Preživeće ljuštura. Umire mi, pod tvojim okom revnosnog čuvara, Nada.
-  Nisam to želeo.
-  Nemoj. Nemoj,molim te. Znaš ti dobro da nema manjeg zla ni delimične smrti. Znaš  i da mrzim čak i da čujem sintagmu ,,uzgredna šteta'' a kamoli budem tako nazvana. Šta je to uopšte? Ispalo tokom koračanja dok se imala sasvim druga namera...Uostalom, nisi me čuvao, gradio si još jedan u nizu razrađenih lavirinata svaljivanja krivice na mene.
-  Ako ih udariš,to je kraj.
-  Dok je škljocao aparat, iza nameštenih fotogeničnih osmeha već se pomeralo tlo. Već je bio kraj. Zašto bih udarala bilo koga? Šteta je nepopravljiva.
-  Hteo sam da te spasim poniženja. Da ne ispadneš glupa.
-  Ta ti je dobra!,,Da ne ispadnem glupa''! U čijim očima? Hoćeš da vratimo film? Da pogledamo sve te poglede gostiju? Ne dragi,hteo si da,kad prođe nakaradna šarada sagnem glavu i prihvatim optužbu kao znamenje dok me sabljom, do zemlje savijenu, obesrcavaš.
Da budem kriva za tuđe laganje i licemerstvo. Za žalopojke, glumljene dan za danom,za haos,neorganizaciju, navodnu tvrdoglavost.
Da naduvaš krivicu dok ne ispuni ambis gušeći me.
Izdao si me, po starom dobrom običaju onih čiji sam rod i porod.
Uradili su što se ne radi.I nema dalje.Nije to ležeći policajac na našem budućem putu.Sitno truckanje među manjim ili većim laguckanjima. Ne,ne. To su horde persijskih besmrtnika na Termopilima.
-  Rekoh da sam te od toga branio.
-  Mene? Mene si branio od tuđe odluke da obrazac nesreće prenese na novu generaciju. Opet i ponovo. Mene, dok se glupave , samoljubive budaletine spremaju da jedno malo, još nerođeno čedo, zadoje najnižim nagonima polusveta?  
To nisam uradila ja. Ne, ne. Ne ja.
A tvoj bedni izgovor da me čuvaš mi je ubio Nadu. Sad od samog đavola preciznija skupljam detaljčiće,hvatajući mu u letu baš svaku manu.Uzeo si mi i glas i osmeh i razbarušeno čitanje poezije i taj neodoljivi, slatkišima nalik, neponovljivi akcenat i dlan i obraz i toplinu ...
-  Žao mi je.
-  Ne foliraj se. Dobro si znao koju igru igraš. Igraš je od kada su te ustoličili kao konjanika.
-  Oslobodio sam te.
-  Oslobodila sam se sama. Štrčala sam. Neuklopljena Ti si samo došao da požanješ poslednje travke života u meni.
-  Glupo je i da pitam...Hoćeš li mi oprostiti.
-  Nisam ja Bog. Ja sam Ivana. Jeste, prema jednom od tumačenja, moje  ime se prevodi rečima,,Bog je milostiv''. I ti se nadaj da je njegova milost beskrajna. Jer je moja..Hoćeš li tačnu godinu? Trideset i devet godina rečima i postupcima prebijana , od toga dvadeset i dve do smrti. Ko bi, posle toliko batina , želeo da se pridigne? Svetac verovatno. Ali ja to nisam. Ja sam samo čovek. Sve što sam želela je Princ , prvi među jednakima , da budem mama i stvorim sa naše četiri ruke dom. Sad samo želim što kraći rok trajanja.
Idi. Ne želim više da te slušam. Zaboraviću sve, sem da si mi ubio Nadu. I ne govori,,ko zna zašto je to dobro'' ako ne želiš krv. Mrzim te svakim patrljkom ,u sebi, pokidanih niti, ogavni slugo hohštaplerskog morala!
-  Samo sam radio svoj posao.
-  Gospode,prirodnjaci bi znali da objasne šta se za sve ove godine desilo sa Ajhmanovim pepelom u moru a ja stojim zapanjena kakao je njegov poslušnički um, lišen odgovornosti ostao jedna od najvećih tekovina naše civilizacije! Odlazi!
-  I šta? Bez mene se nećeš plašiti ničega?
-  To čak nema ni logike. I da ostaneš i da sve bude po starom , jedino što je sigurno je da ću se plašiti svega.
-  Pa gde ćeš takva?
-  Nigde. Zar to nije zapisana destinacija u komadu našeg glavnog scenariste?
-  Sama?
-  Uvek. I to su scenarista i asistentkinja precizirali a trupa tako lepo odigrala.I ja sa kolegama glumcima.Pognute glave i uvek kriva.
-  Zvuči grozno.
-  Šta bi ti želeo? Da zaplačem ganuta tvojom brigom? E moj slugo,tolike si godine protraćio na nedostojnog gospodara i njega dostojne potomke. Kasno je. Idi. Možda me ove noći poseti san. Čini mi se da godinama nisam spavala a samo je tri meseca u pitanju...i valjda starost..Idi ,budi dušebrižnik ili dušobrižnik , kako ti je volja, onoga ko te je meni namenio. Samo idi.

Ivančica

Izvor fotografije : http://tersessenta.tumblr.com
Админ
View user profilehttp://knjigotres.serbianforum.info

Re: Briga jednog razuma

on 19.05.18 18:14
Ах, вечита борба...
Инспирисала си ме да и ја објавим нешто. Нисам дуго. А не знам ни шта бих.

"Донекле се бринемо за образовање. Али, без уметности, и без људског морала, човек ће бити нескладна гомила знања, сличан машини, иако никад не може достићи савршенство електронског рачунара, и биће несрећан у суштини, јер човек није и не сме бити машина, и завапиће за својим људским циљем кад-тад." - Меша Селимовић, Круг, стр. 122, БИГЗ, 1983.
View user profile

on 20.05.18 10:17
Veruj mi,borba je slaba reč. Objavićeš kad bude vreme. A meni je stvarno vreme da prestanem sa okupacijom ovog foruma. Mada mi poslednje reči na ovu temu već nadolaze...Strpljenja mi treba. I da malo zatvorim usta.
Šaljem ti osmeh od srca Smile
Админ
View user profilehttp://knjigotres.serbianforum.info

on 20.05.18 16:46
Ма слободно објављуј, не смета ником. А поготово не мени. Smile

"Донекле се бринемо за образовање. Али, без уметности, и без људског морала, човек ће бити нескладна гомила знања, сличан машини, иако никад не може достићи савршенство електронског рачунара, и биће несрећан у суштини, јер човек није и не сме бити машина, и завапиће за својим људским циљем кад-тад." - Меша Селимовић, Круг, стр. 122, БИГЗ, 1983.
Sponsored content

Back to top