Share
Go down
Репутација : 0
View user profile

Dosta je

on 12.05.18 15:42
Dosta je.

Dosta je. Svega pa i reči.
A boli.

Padaju vesti kao grafitne bombe po meni. Prikreveno laki ,filigranski izrađeni oblaci. Zapravo, gordijevski isprepletane kristalne niti ,vrebajuće i orne da se u treptaju oka,uz grmljavinu,obruše kao zrna grada,nemilosrdne u kidanju mojih sinapsi.

Polako  mi se racionalni deo pretvara u izdajnika.Posrće pod udarima. Ni približno jak nije kao od čoveka građena luka ,,Bisera Dorseta''. Slatka igra slučajnosti. Kob – sudbina. The Cobb – nemilice vekovima šibani zid.

Nemam više kome reći. Loš sam materijal za imitatore ,,trenere obuke za život”.                                               Ne zato što me stigmatizuju,kategorišu i ne slušaju. Razumem,ne može svako čuti i pojmiti.
Ne.Dosta mi je odbijanja strela tuđih projekcija. Dosta mi je same reči ,,psihologija''. Svi je znaju,a očešali se o nju nisu.

Ali tebi,tebi bih nešto rekla,moja poslednja zemaljska Nado.                                                                                    
Nešto mi govori da čitajući Selimovića, jednog od besmrtnih čuvara lepote reči u ovom haosu sveopšteg unižavanja jezika, zapamtio nisi da ,,Nada je svodilja smrti..''.

Dakle:
Ja,tvoju snagu u smrt pretvoriti ne mogu.Neću.
Ti, mojim provlijama okovan ne možeš koračati kroz život.
Ambis zjapi među nama jer sebe više nemam.

Pa i ne maštam više. Samo se tešim; desiti se ipak može da se jednom,idući svojim zadatim putevima,sretnu naši anđeli čuvari. I da moj oborenog pogleda,posramljen neuspehom, začuje glas tvoga:,,Nije to tvoja krivica''. Umesto osećanja utehe,moj, još pogureniji,pokušava da nestane pod pogledom svog brata.

No ovaj ne odustaje, zar bi i mogao kad mu je tvoja duša poverena? ,,Nisi ti kriv.Ona je bila jedna od onih grešaka koje samo Bog ima hrabrosti da prizna. Nikada je nije trebalo spuštati međ' ljude,jer dalje od sna videla nije''.

,,A ti,ti se čuvaj'', potapšaće ga po ramenu: ,,Ljudi stvaraju svet u kome će sve teže biti povući granicu između realnosti i pakla.Svet gde je sve relativno, najviše istina i sloboda''

I rastaće se,bez izvesnosti da su se razumeli.Ne znam sa kakvim izrazom tvoj ali naslućujem tužni osmeh mog.Osmeh poput onog što ga nosi roditelj, nespreman sebi da prizna koliko ga boli razočaranost u svoje dete.Istovremeno,poražavajuće nevešt da istu tu bol bar prikrije.

Ponekad,u trenucima predaha ili umora,neće uspevati da umakne preispitivanju sebe,beskrajnom mučenju pitanjem da li je mogao više.Grickaće ga krivica.                                                                           Uostalom, ko je ikada ustvrdio kako čuvar može izbeći da usvoji lošu naviku svog štićenika.

Iščupaće tad jedno pero iz svog krila i zapaliti vatru. Da se ogreje il' jednostavno umakne nadolazećoj tmini misli koje ne ume da prekine(da,da,još jedna loša navika).Može pak biti i da anđeli tako teraju samoću,vidajući zasečeno srce u veseloj igri plamena.

Ko zna? To zapaljeno pero možda je i sveća za izgubljenu dušu, Svejedno.Plamen će ga razgaliti.Podsetiti na sve one blesave molitve izrečene u mojoj nepreglednoj naivnosti. Pa će se nasmejati,toj gomili emotivno nezrelih gluposti.Ne sa prezirom,već sa ljubavlju. I ponoviće sebi ,tad već nešto poput tajnovite mantre:,,Brat je bio u pravu. Nikada ona od sna dalje videla nije''.

Pristaće polako,na oblačku, da ga neuhvatljiva igra slabašne svetlosti pera koje dogoreva,uspeva.
Jer,može biti da i anđelima treba san.Ne znam da li ih iko pita ali sam sigurna da je i njima prečesto i više nego ,,dosta''.

Ivančica

Last edited by Ivka on 28.06.18 13:02; edited 1 time in total
Админ
View user profilehttp://knjigotres.serbianforum.info

Re: Dosta je

on 12.05.18 16:50
Чим си поменула Селимовића купила си ме, све и да ништа више није написано. Very Happy

"Донекле се бринемо за образовање. Али, без уметности, и без људског морала, човек ће бити нескладна гомила знања, сличан машини, иако никад не може достићи савршенство електронског рачунара, и биће несрећан у суштини, јер човек није и не сме бити машина, и завапиће за својим људским циљем кад-тад." - Меша Селимовић, Круг, стр. 122, БИГЗ, 1983.
View user profile

on 15.05.18 20:19
Za Selimovića nikada nisam imala dovoljno hrabrosti. Misli njegove koje pamtim i koje me prate kao da su me obeležile. U dubini ja sam oduvek Andrićeva. Tegoba,strah,most i crna pruga u dugim nemim travničkim noćima punim nerazumevanja i odbacivanja.I samo ponekad teškog vetra sa juga. Smile
Админ
View user profilehttp://knjigotres.serbianforum.info

on 15.05.18 21:38
Pa dobro, nije ništa manje genijalan. Ali ja sam ipak Mešin čovek. Smile

"Донекле се бринемо за образовање. Али, без уметности, и без људског морала, човек ће бити нескладна гомила знања, сличан машини, иако никад не може достићи савршенство електронског рачунара, и биће несрећан у суштини, јер човек није и не сме бити машина, и завапиће за својим људским циљем кад-тад." - Меша Селимовић, Круг, стр. 122, БИГЗ, 1983.
View user profile

on 16.05.18 10:17
I treba da budeš. Smile
Sponsored content

Back to top
Similar topics