Share
Go down
Репутација : 0
View user profile

Kažeš

on 10.05.18 17:22
Kažeš

Kažeš jednu rečenicu .
I meni stane dan. Raspadne se u milijardu šumova,dok usred zaokupljenosti ponavljanjem tvoga glasa,moja čula gube svoj cilj.
Uzalud se zaklanjam bedemom kao Vercingetoriks  kod  Alezije.
Uzalud smišljam strategije i urazumljujem sebe da ću pobediti.
Da mogu pobediti.
Bedemi neprijatelja posmatraju me sa podsmehom.
,,Pašćeš'',keze se, nastavljajući:,, Nebitno je koliko nas je i koliko smo zli zato što najveći od svih nas si ti sama.Ti si Cezar! Ti! Šta će ti ta bedna,sklepana ograda lažnog samopouzdanja Vercingetorikse? Ne muči se.Stavi okove sama.''

I stavim.
Pa vratim imitaciju mira:
pola koraka;
suzu, što se razumu,iza leđa provukla,pa uhvaćena u nedelu stala;
glas koji bi nešto rekao ali mu misao ne dolazi;
sluh koji klima glavom a ne zna čemu.
Kao fabrički podešena,ne mislim,nemilice trošeći vreme da me ostane što manje.

Zato što kad kažeš rečenicu,nemam gde da pobegnem.
Od plamena lomače,čiji pipci bičuju ponavljajući: ,,Mogla sam a nisam''.
Nema dovoljno dubine u tami plakara,
ni zabačenih uglova,
ni minijaturnih keramičkih kućica iz sanjane Provanse,u mojoj kolekciji,
da se sakrijem.

I onda pepeo u meni pada,poput snega u ukrasnim kuglama.
Tvojom rečenicom uzdrman,
uskovitla se sav nemir,prašina,garež i mrak krivice.

Nadomak varljive pobede,
Vercingetoriks,poražen i okovan, izgovara molitvu:,,Sanjaj me.Bar me sanjaj u svaštari svoje mašte''.
Glas mu je sve tiši, gutaju ga daljina,truckanje kola prepunih očaja robova,zveket lanaca ...
I najviše od svega trijumf kojim odjekuje ujednačeni bat Cezarovih vojnika.

Dok vojskovođa bude slavio,hoće li mi topli,mekano hrapavi,melodični zvuk tvoga glasa,izraz zavodljivo obećavajuće širine tvojih misli,uzeti poslednji dah?

Ivančica
Админ
View user profilehttp://knjigotres.serbianforum.info

Re: Kažeš

on 11.05.18 20:50
Шта рећи... Не престајеш да одушевљаваш.
А ја сам помало подмукао, јер имам већ неколицину цитата извучених из твојих текстова, сачуваних у компјутеру (не брини, само за моје очи). Smile

"Донекле се бринемо за образовање. Али, без уметности, и без људског морала, човек ће бити нескладна гомила знања, сличан машини, иако никад не може достићи савршенство електронског рачунара, и биће несрећан у суштини, јер човек није и не сме бити машина, и завапиће за својим људским циљем кад-тад." - Меша Селимовић, Круг, стр. 122, БИГЗ, 1983.
View user profile

on 12.05.18 15:19
Crvenim,kad god me pohvališ.
Ti podmukao? Vekovi obuke od strane onih koji su se u ovom sad i ovde ,snašli'' ne bi mrvu podmuklosti u tebe utuvili. Nisi ti taj materijal,lepa dušo.
Ne brinem,taman posla. Počastvovana sam. Tvoja pažnja i osmeh moje sestričine retki su dragulji u kovčežiću dragocenosti. Smile
Админ

on 12.05.18 16:47
Eх, да сам неки познати критичар па да и разумем то црвенило... Ипак, много ми је драго што ти толико значи.

"Донекле се бринемо за образовање. Али, без уметности, и без људског морала, човек ће бити нескладна гомила знања, сличан машини, иако никад не може достићи савршенство електронског рачунара, и биће несрећан у суштини, јер човек није и не сме бити машина, и завапиће за својим људским циљем кад-тад." - Меша Селимовић, Круг, стр. 122, БИГЗ, 1983.
View user profile

on 15.05.18 20:02
Meni bolji kritičar ne treba,hvala lepo. A doći će vreme kada ćeš ti biti poznat i kada će tvoja reč značiti mnogima,ne samo meni. Pa ne mogu nas doveka u nebo uzdizati,razapinjati ili ignorisati intelektualci bez srca,mašte i duše,u novac jedino verujući. Smile
Админ

on 15.05.18 21:36
Pa, ja se iskreno nadam. Very Happy

View user profile

on 16.05.18 10:18
A ja iskreno znam da hoćeš.Smile
Sponsored content

Back to top