Share
Go down
Репутација : 0
View user profile

Zagrljaj

on 03.04.18 16:02
Videle sam lastu ali sam zaboravila šta je dobra vest.
Opet smo u zagrljaju.Ti i ja.
Moj najodaniji pratioče,senko,beskrajno strpljivi čuvaru moje duše,na obali reke kojom pluta.Bezuslovni davaoče zagrljaja.
Za osobu koja bez dodira ne može imati sećanje a kamoli nešto dublje ili trajnije poput osećanja,ti si prokletstvo.I sa tobom, ja sam prokleta.
Jedno je dodirivati ostatke prošlih civilizacija,dopuštajući  kamenim patrljcima nekada veličanstvenih džinova da šapuću o vremenu dalekom.
Jedno je,krišom a svesna osmeha čuvara gledati u poteze četkice nedozvoljeno blizu i čak prstom preći po flandrijskoj tapiseriji.
Jedno je ukrasti travčicu sa stadiona ne osvrćući se na znak zabrane.
Jedno je smejati se pijanom Vikingu što je urezao preteču grafita nesvestan (ili bar bez obzira) da nožem zaseca kamen moćne Aja Sofije.
Jedno je grliti ljude naglasno volećljive,sa smajlijima i ,,Želim ti sve najbolje'' na usnama dok im iz očiju blješti želja,da na mestu gde stojiš,trag praha ne ostane.
Jedno je grliti decu, još oslobođenu nauka,ulozi nedoraslih očeva i majki praznih srca,da ljubav postoji samo u obliku prelaska novca iz ruke u ruku i da je sve ostalo slabost.
Jedno je milion različitih slučajeva.
Sa tobom je drugačije.
Kad si me prvi put zagrlio nisam te prepoznala.Šta si ti? Odakle dolaziš? Zašto? Kao svaka podmukla varalica,nisi ni glasa pustio.Samo si zatalasao površinu nečega u meni.Nije bilo nepodnošljivo.Ni tako strašno.Možda ni duboko.Jedan prekinut san.Zar nemaju ga svi tinejdžeri?
Sledio je okov.Uz kožu slepljeni stakleni udovi koji tupe čula,uskraćuje slobodu disanja,parališu misli.Nešto poput pogrebnog kovčega.
A sada? Sada si se ustalio kao kavez čije granice grubo prelaze moje dok me pritiskaš..Ne! Dok me sabijaš u svoje okvire.I imaš me samo za sebe. Jer sva tvoja lica,sve tvoje pojavne oblike ne vide neuke oči,naklonjene slepilu i predrasudama.Možda bi te videli u mojim očima,no ko uopšte gleda u oči? U ambis se ne gleda.
Tek kad ih okrzneš na svom putu ka meni,uvek prizvan glupostima izgovorenim da iscrpe tišinu i zatru put izlazu,trgnu se.Odstupe.Životinjsko u njima te oseti ili čuje tvoje zversko režanje,zlokobno tiho i upozoravajuće.Čovečije pomisli da si zarazan.
Ali ti samo prođeš,poigravši se krhkim oklopima njihovim,zagrebeš sa podsmehom ono što misle da su zidine sigurnosti,dok hrliš ka meni.Onda me obrgliš,zamagliš sva moja čula i povedeš me u dubinu.I sve postaje bezizlaz.
Pokušam nekad da progovorim.Čujem svoj glas kao izgubljen zbog prehlade.Neko čudno,slabašno ,,,A..a...a....'' kao u bolesnog deteta kod pedijatra.
Nekada ništa.Nema ostajem.Nema me,postajem.Kao da ima samo onog što se čuje. Zapravo me nema jer me je progutala neman. Ti. Zovu te tuga.Tepaju ti.Zašto nemaš groznije ime? Aždajastije,strašnije? Da si samo tuga imao bi kraj.Ne,ti si pokrivač tkan tugom ali  izvezen nekidajućim nitima.Dijamant na domalom prstu koji ne trpi konkurenciju.Ne trpi? Satire je.
Nositi te,čini disanje teškim. Ti određuješ kada se završava dan ili počinje noć. Ti meriš dužinu osmeha i dubinu smeha.Ti izdaješ dozvole za kretanje.Za šetnju unutar tvojih žičanih ograda. Darežljivost tvoja ne ide dalje.
U trenucima predaha,ostvaviš me da udahnem i razgorim sveću nade.Taman toliko da vidim gnojne rane.Ni vodom ih ne isperem a eto tebe ponovo.
I čelični zagrljaj tvoj,sve jači.

Ivka
Админ
View user profilehttp://knjigotres.serbianforum.info

Re: Zagrljaj

on 04.04.18 7:31
Овај израз "аждајастије" ћу дефинитивно да почнем да користим.
Хвала што си поделила.

"Донекле се бринемо за образовање. Али, без уметности, и без људског морала, човек ће бити нескладна гомила знања, сличан машини, иако никад не може достићи савршенство електронског рачунара, и биће несрећан у суштини, јер човек није и не сме бити машина, и завапиће за својим људским циљем кад-тад." - Меша Селимовић, Круг, стр. 122, БИГЗ, 1983.
View user profile

on 04.04.18 9:35
Slobodno koristi. Smile)Hvala tebi što si mi posvetio vreme u danima kad su mi sva vrata zatvorena a prozori zabravljeni.Sad
Админ
View user profilehttp://knjigotres.serbianforum.info

on 05.04.18 10:58
Нема на чему, и други пут! Smile

"Донекле се бринемо за образовање. Али, без уметности, и без људског морала, човек ће бити нескладна гомила знања, сличан машини, иако никад не може достићи савршенство електронског рачунара, и биће несрећан у суштини, јер човек није и не сме бити машина, и завапиће за својим људским циљем кад-тад." - Меша Селимовић, Круг, стр. 122, БИГЗ, 1983.
Sponsored content

Back to top
Similar topics