Share
Go down
Репутација : 0
View user profile

Led led led

on 05.03.18 20:05
- Kolko ćeš još ćutati?
- Dok ne nađem reč.
- Zapiši bar nešto.
- Prsti su mi krvavi i promrzli od pokušaja da probijem savski led.
- Ne lupetaj,nije bilo leda na Savi.
- Ooooo bilo je,bilo je. Veruj mi.
- A ti si kao bila ledolomac?
- Podsmevaš se.Ako.Davno smo se rastale pa me više i ne prepoznaješ. Nisam bila ledolomac. Bila sam davljenik.
- Nikad ti nije rekao da će te baciti pod led. Uostalom šalio se.
- Istina,nije. Znam da se šalio. Znam i da ne bi,samo da mu je srce za moj strah imalo sluha.
- Pa kao si se obrela pod ledom?
- Sledila sam dušu svoju,posluškinju bez kičme. Parazita. Zgužvani papir po kome strahovi divljaju.Decenijama zapuštanu avliju. Ništariju.
- Nisu ti sve to govorili drugi,ne preteruj.
- Nisu. To sam ja sebe dovela do crva koji se tuđe senke plaši.
- I?
- I pametnom čoveku treba sve ponoviti tri puta. Moj treći je bio skup. Prvo je na mene nagrnula lavina besa,ošinula me ledenim bičem,isekla mi oklop kao da nije godinama građena verižna košulja...Ili su to bili moji snovi. Ne sećam se. Rasipali su se i krv mi se ledila i nisam znala gde sam dok ne ugledah led. Iznad sebe.
- Jeste bilo hladno ali nije bilo leda.
- Zašto me ne slušaš?Sava je bila zaleđena,u sivoj vodi,smrznutim očima videla sam samo led iznad sebe. Ovaj put nije bilo ostrva,ni čamca ni mamine ruke. Nije bilo glasova.Samo straha.
- Jesi li mislila da je kraj?
- Ne znam. Možda sam poželela,ali se ne sećam. Jer je došla magla.
- Znam,znam,oblak pri zemlji. Hodala si promrzla po oblacima.
- Opet se podsmevaš.
- Izvini.
- Neka. Nije važno. Nisam hodala po oblacima. Hodala sam po ivici.Jedan korak me delio od smrti. Jedna odluka.
- I?
- I ništa. Anđeli vraćaju dugove. Napravila sam naprslinu u ledu. Tu na auto-putu.
- Znali te anđeo?
- Ne. Njegova duša je poput stene,neustrašiva.
- Možda je i to privid?
- Možda.
- Hoćeš li dalje? Možeš li?
- Ne znam. Led još postoji.
- A ,,Ne" u tvom rečniku?
- Sve što je u meni ostalo živo,nada se da mi je to ,,Ne" na koži izvezeno. Jer druge granice nemam a verovatno više ni šanse da je izgradim.
- Šta ti je rekao anđeo?
- Da ljudi ne znaju šta je ljubav.
- Jesi li mu poverovala?
- Da. Anđeli ne lažu.

Ivana Purtić (Ivka)
Админ
View user profilehttp://knjigotres.serbianforum.info

Re: Led led led

on 08.03.18 23:59
Хмм, ово је заправо озбиљна филозофија кроз јако занимљив дијалог. Слично мом стилу, с тим што ја понекад замрачим превише и у томе претерам. Питам се само да ли људи не знају шта је љубав, или не желе да знају и да ли уопште има разлике у томе.
Ако ниси већ, прочитај књигу Џулијана Барнса - Ово личи на крај (није мрачна као што звучи).

"Донекле се бринемо за образовање. Али, без уметности, и без људског морала, човек ће бити нескладна гомила знања, сличан машини, иако никад не може достићи савршенство електронског рачунара, и биће несрећан у суштини, јер човек није и не сме бити машина, и завапиће за својим људским циљем кад-тад." - Меша Селимовић, Круг, стр. 122, БИГЗ, 1983.
View user profile

on 09.03.18 12:49
Message reputation : 100% (1 vote)
Hvala na komentaru.
View user profile

on 24.03.18 23:07
Message reputation : 100% (1 vote)
Prvo sam je pročitao brzo , kao Dunav , znači brže od Save.
A onda lagano reč po reč , talas po talas,
reči su me bacale kao onda kad sam bio mali na Lidu,
nisam mogao stati i sagledati suštinu ,
uplašio sam se , moje mišljenje je razdrmano ,
Da li je ljubav umrla i bačena na dno reke i osećaju je samo davljenici ,
nadam se da nije tako i da je ima i na kopnu ,
možda je se ipak samo plašimo , jaka je to stvar ,
barem se nadam da jeste ,
ako nije onda su mnogi samo njeni hodajući spomenici,
dok je ovi drugi osećaju samo kada su na dnu.

Odlično , prosto me je zateklo i nateralo da je pročitam više puta. Kako Стефан Ф. Софронијевић reče zanjimljiva filozofija ja bih dodao još po mom mišljenju i zastrašujuća.

Unutar okruglog stola. Pod svetim mačem. Vitez mora obećati da će ga pratiti. Kod koji je beskrajan. Beskrajan kao sto. Prsten časti ga veže. Vitez se zaklinje na hrabrost. Njegovo srce zna samo vrlinu. Njegova oštrica brani bespomoćne. Njegova moć podržava slabe. Njegova reč govori samo istinu. Njegov gnev poništava zla. Pravični nikada ne može umrijeti. Ako se jedan čovek još uvek seća. Reči nisu zaboravljene. Ako ih jedan glas govori jasno. Kod zauvek sija. Ako jedno srce bude čisto.
"
View user profile

on 26.03.18 21:53
Moj odgovor Stefanu je ,,progutala'' tehnika. Možda je tako i bolje. A možda ću ipak da ponovim,Stefan je jedan od anđela. Onih na zemlji,čiji je zadatak mnogo težak.
Odgovor Nikoli: Jedno veliko hvala. Mislim da vas je dotakla jer je iz srca izašla u danima kad je bol bila grozna. Ali se preživi. I voli. Postoji ljubav. I ljudi koji je znaju.
Obojici  šaljem prijateljski osmeh.
Vaša Ivka
Админ
View user profilehttp://knjigotres.serbianforum.info

on 27.03.18 11:40
Тачно, све се преживи. Питање је шта остаје после тога. Зависи, ваљда, од особе до особе.
И ја теби шаљем пријатељски осмех.

"Донекле се бринемо за образовање. Али, без уметности, и без људског морала, човек ће бити нескладна гомила знања, сличан машини, иако никад не може достићи савршенство електронског рачунара, и биће несрећан у суштини, јер човек није и не сме бити машина, и завапиће за својим људским циљем кад-тад." - Меша Селимовић, Круг, стр. 122, БИГЗ, 1983.
Sponsored content

Back to top