Share
Go down
Репутација : 0
View user profile

Lice

on 20.02.18 18:56
Lice
N.N.
Ne. Nema.

,,Ne'',kao početak svake rečenice u monolozima,istovetnim,do poslednjeg sloga,bezličnog glasa.

,,Ne'',kao jedini postojeći odgovor,što seče pitanje ne dozvoljavajući mu ni vaspitanjem nalagani završetak.Nikada glasno,samo močvarno mrtvo,svegutajuće ,,Ne''.

,,Ne'' u odlaganju,izbegavanju,umoru.U onome što se nije čulo,uvek bez molbe sagovorniku da ponovi.Sagovorniku?
Drzniku,zapravo,podređenom i predodređenom da nemo sluša umesto što uzurpira pravo frazama da se do granice krvarenja gomilaju u ušima.

,,Ne'' u slepilu gvozdenih zenica uprtih u prazan prostor nerazumevanja.Prazan a preglasan. Održavan do savršenstva.
Gde? U tamnici lišenoj smisla,jezivom stakleniku organske ishrane.

Posejan usred fizičke prljavštine prostorije,zatrpane gomilom započetih namera bez ijednog ostvarenja,on cveta.Pod zaslepljujućom belinom veštačke svetlosti, umrljanim prozorima(stalno istog pogleda kroz vrhove krošanja na izdisaju), osuđen na bezbojnost.

On,prostor nečuvenja,neviđenja,neslušanja,nadglasavanja.

Prostor lomljenja pažnje.Fizičkog nasrtaja na čula,premala i preslaba. Prostor izgradnje tela i uma koji će nadomestiti sve propuste tuđeg,prošlog vremena.
Ne,,..gde ja stadoh ti produži..'',već što ja nisam - ti MORAŠ! Po svaku cenu.
Jer je to i ,,Nema'' lice.

,,Nema'' izraza,pokreta,refleksnog trzaja.Ničega.Ničega da se setim i opišem kada biste me zamolili.
,,Kako ne možeš da prizoveš pred oči bilo šta na tom licu? Pa viđaš ga mesecima'', možda bi neko pomislio ili čak pitao.
,,Bar osmejak,smeh,naznaku suze,svojstven pokret usana,sitnu nepravilnost u izgovoru nekog glasa...boricu,trag,mladež...uspomenu iscrtanu na koži,neposlušnu vlas kose,boju očiju?Nešto?''

,,Nema''.

To nije ni magla,ni zavesa,ni nedosanjani lik iz sna,ni umrljano lice na neuspeloj slici. To je ,Nema''. I to je pravo lice.Ono što izbije kad se sva vrata zatvore i maske krenu put svojih odaja na počinak.

N.N.
Ne.Nema.

A ispod njega disciplinovane čete smrznutog besa pune opreza stoje na stalnoj straži,u strahu da im se odnekud,u trenu nepažnje, ne prikrade grumen radosti i rasprši u neuhvatljivu prašinu koju će teško u raku spustiti.

Ivana Purtić(Ivka)
Админ
View user profilehttp://knjigotres.serbianforum.info

Re: Lice

on 20.02.18 20:44
Волео бих да нисам разумео овај текст, али, ето, разумео сам га... То "не" и "нема", та равнодушност помешана са страхом, је најгоре нешто што може да се задеси било ког писца, а понајвише човека. Чињеница да си ипак успела да изнедриш своје осећање на папир, и то стилски прелепо, мени говори да ипак није у потпуности "НН". А то је добар знак. Настави да пишеш, због себе пре свега, а онда и због нас осталих. Smile

"Донекле се бринемо за образовање. Али, без уметности, и без људског морала, човек ће бити нескладна гомила знања, сличан машини, иако никад не може достићи савршенство електронског рачунара, и биће несрећан у суштини, јер човек није и не сме бити машина, и завапиће за својим људским циљем кад-тад." - Меша Селимовић, Круг, стр. 122, БИГЗ, 1983.
View user profile

on 21.02.18 19:02
Malo je reći da sam zatečena tvojim ohrabrenjem, Dugo je iza moje olovke ostajalo veliko ništa. Najtačnije, osećam se kao bistrom vodom umijena u jednom prljavom danu. Hvala ti.Iz srca. Smile
Админ

on 21.02.18 19:06
Нема потребе да ми се захваљујеш. Увек ћу бити ту за своје сапатнике/сапутнике, а надам се и ви за мене. То је бар људски, колико се сећам.

"Донекле се бринемо за образовање. Али, без уметности, и без људског морала, човек ће бити нескладна гомила знања, сличан машини, иако никад не може достићи савршенство електронског рачунара, и биће несрећан у суштини, јер човек није и не сме бити машина, и завапиће за својим људским циљем кад-тад." - Меша Селимовић, Круг, стр. 122, БИГЗ, 1983.
View user profile

on 22.02.18 19:07
Znam da umem da preteram sa zahvaljivanjem,valjda jer me već skoro tri godine u kontinuitetu ljudskost zaobilazi. Uvek ću biti tu za tebe.
Админ

on 22.02.18 19:24
Е сад и мене вуче да кажем хвала. Smile Хвала!

View user profile

on 24.03.18 23:35
Tekst bi savršeno išao uz spot od Pink Floyd - Another brick in the wall , mene je iskreno i tekst podsetio na tematiku iste , kao veliki poštovalac Pink Floyd-a mislim da sam dovoljno rekao o mom utisku teksta.
Da se i ja priključim zahvaljivanju:
Hvala na divnom tekstu.

Unutar okruglog stola. Pod svetim mačem. Vitez mora obećati da će ga pratiti. Kod koji je beskrajan. Beskrajan kao sto. Prsten časti ga veže. Vitez se zaklinje na hrabrost. Njegovo srce zna samo vrlinu. Njegova oštrica brani bespomoćne. Njegova moć podržava slabe. Njegova reč govori samo istinu. Njegov gnev poništava zla. Pravični nikada ne može umrijeti. Ako se jedan čovek još uvek seća. Reči nisu zaboravljene. Ako ih jedan glas govori jasno. Kod zauvek sija. Ako jedno srce bude čisto.
"
Админ

on 25.03.18 9:34
Никола, да знаш да подсећа и мене, сад кад сам замислио!

View user profile

on 26.03.18 21:58
Pa momci,sad kad i ja razmislim,i jesam osam meseci gledala ciglu u ovom novom zidu što se oko nas već decenijama gradi. I bilo je jezivo. A vi mi pomogoste da to osvestim.Hvala vam od srca.
Sponsored content

Back to top